Nova knjiga na portalu www.digitalne-knjige.com - "Bljesci bistrog uma", Ive Mije Andića
Nova knjiga na portalu www.digitalne-knjige.com - "Bljesci bistrog uma", Ive Mije Andića
Digitalnu knjigu "Bljesci bistrog uma", Ive Mije Andića, predstaviti ćemo uz pomoć manjeg dijela predgovora knjige:
PREDGOVOR
Nakon pripreme i objave zbornika hrvatskih s bosanskohercegovačkim, crnogorskim, slovenskim i ukrajinskim aforistima, nastavio sam započete aktivnosti na priređivanju zajedničkih zbornika s piscima aforizama i iz drugih zemalja slavenskoga govornog područja. Slijedeći sunčevu putanju od Istoka prema Zapadu, ovoga puta zaustavio sam se u prelijepoj Slovačkoj, gdje su me dočekali radovi četrdesetak autora i autorica iz te prijateljske zemlje.
Prije mene tim putem prošao je uvaženi književnik i antologičar Aleksandar Čotrić koji je 2020. godine priredio antologiju slovačkog aforizma "Munje i gromovi". Kao vrsni poznavalac europske i svjetske aforistike, Čotrić je za potrebe antologije napisao sveobuhvatan tekst o slovačkom aforizmu, čije najvažnije dijelove možete pročitati u pogovoru ovog zbornika. Tu se još nalaze i kraći zapisi o slovačkoj aforistici dvojice poznatih slovačkih aforista Milana Kupeckog i Martina Prebuđile, kojima kao i Aleksandru Čotriću zahvaljujem za veliki doprinos u pripremanju ovog zbornika. S obzirom da su ta tri ugledna aforistička znalca dali sadržajan i bogat pregled razvoja slovačkog aforističkog stvaralaštva, ja ću se u uvodu ukratko osvrnuti na razvojni put aforizma u Hrvatskoj od petnaestog stoljeća do danas.
Hrvatska aforistika ima dugu tradiciju i veže se dijelom uz stvaralaštvo 'oca' hrvatske književnosti Marka Marulića (1450-1524). Na kraju petnaestog stoljeća nadahnuti Marul, dovršavajući epsku poemu u šest pjevanja "Juditu", zapisao je misao koja je jednako aktualna danas kao i prije pet stoljeća: "U nama pomračuje svjetlo zdrava razuma, dok god se družimo s onima koje zastire magla poroka".
U kasnijem razdoblju brojni su autori zapisivali svoje kratke mudre i duhovite misli i ostavljali ih u naslijeđe budućim naraštajima. Među njima najpoznatiji su bili: Ante Starčević (1823), Feliks Barušić (1864), Nikola Andrić (1867), Mara Rakić (1867), Ante Dukić (1867), Rudolf Maldini (1870), Hugo Krishaber (1872), Antun Gustav Matoš (1873), Milan Begović (1876), Irma Lederer (1886), Božica Franić-Ilić (1892), Vuk Pavlović Pavao (1894) i Gustav Krklec (1899). Većina od spomenutih autora i autorica objavila je barem jednu knjigu aforizama, ili zbirku u koju su uz poeziju uvršteni i aforizmi i druge misli o životu, ljudima i prirodi koja nas od rođenja do kraja života drži kao druga majka u svome okrilju. Poznati hrvatski književnik Ante Dukić (1867-1951) objavio je knjigu misli i aforizama "Pogledi na život i svijet" koja je prevedena na češki i njemački jezik, a izbor iz njegovih djela objavljen je i na slovačkom jeziku u knjizi "Vybor z prac" (Nitra, 1937).
Nakon 88 godina, 88 aforista gradi novi most koji će povezivati hrvatsku i slovačku književnost.
Ivo Mijo Andrić
Onako usput ćemo spomenuti da je i ta knjiga dostupna i u Epub i PDF formatu (formati namijenjeni čitanju knjiga na tabletima i mobitelima).
Tu knjigu, baš kao i sve naše ostale dosad objavljene digitalne knjige, moći ćete preuzeti s našeg portala tako da svojim mišem kliknete na link: https://www.digitalne-knjige.com/andric34.php te pažljivo slijedite daljnje upute o uvjetima preuzimanja digitalnih knjiga.
Posebno ćemo spomenuti i činjenicu da su sve digitalne knjige objavljene na našem portalu uključene u sustav ISBN (International Standard Book Number ili međunarodni standardni knjižni broj).
Time se te knjige i pravo izjednačuju s tiskanim knjigama što je posebno važno za sve autore knjiga objavljenih na našem portalu, jer se time i digitalne knjige objavljene u našoj nakladi, odnosno na portalu www.digitalne-knjige.com, priznaju kao objavljena djela.
Nadamo se da ćete posjetiti stranice našeg portala te da ćete biti zadovoljni kvalitetom i atraktivnošću materijala, koje vam nudimo.
Srdačan pozdrav
Uredništvo portala http://www.digitalne-knjige.com